Startuj z nami | | Newsletter | Forum | Mapa strony | Kontakt   
strona g³ówna wy¶lij e-mail znajd¼ na stronieStrona główna > RASA > Artykuły

Porozmawiajmy o ridgebackach, czyli...

Skrócony przewodnik po rasie... 
Ridgeback ma silną wolę, jest wrażliwy i niezależny. Powoduje to niezwykły talent do polowania (niezależnie od przewodnika), co niegdyś stanowiło niezwykle cenną umiejetność w jego naturalnym środowisku. Jest psem "człekolubnym", przywiązanym do właściciela, potrzebujacym ludzkiego towarzystwa, ale i nieco nieufnym w stosunku do obcych.


Zanim zdecydujesz się na ridgebacka...

Zanim zdecydujesz się na rodezjana, dowiedz się jak najwięcej o tej rasie. O psychice, zdrowiu, wymaganiach. Zacznij od hodowcy - zadaj dużo pytań, umów się na spotkanie, żeby zobaczyc jego psy. Zapytaj, czy prześwietlił swoje psy, co wie o chorobach typowych dla danej rasy, czy spisuje umowy i co one zawierają.


Charakter i wychowanie

Miłośnicy rodezjanów na całym świecie twierdzą, że jest to pies wyjątkowy - o nieprzeciętnej inteligencji, wrażliwości i o wielkim, kochającym sercu, choć niekiedy trudny w prowadzeniu. Stworzony do polowania oraz do ochrony domostw przed rabusiami i dzikimi zwierzętami, rhodesian ridgeback musiał w przeszłości wykazywać się nie tylko pasją łowiecką, ale też odwagą, sprytem i samodzielnością. Te cechy większość rodezjanów zachowała do dziś, co niestety nie ułatwia im życia w naszym zurbanizowanym świecie, a od właścicieli wymaga zwiększonych wysiłków wychowawczych.


Socjalizacja szczenięcia...

Przyjmując szczenię do swojej rodziny, bierzesz na siebie odpowiedzialność. Musisz pokazać mu świat i nauczyć je, jak ma się w nim poruszać. W sforze wilków i dzikich psów to zadanie należy do przewodnika stada. Pamiętaj, że to Ty jesteś przewodnikiem stada dla swego młodego psa. Daj mu poczucie, że w każdej sytuacji jest z Tobą bezpieczny i pozwól mu zdobyć jak najwięcej pozytywnych życiowych doświadczeń.


Wychowanie rodezjana

Opracowanie na podstawie materiałów szkoły dla psów HAUUWARD p. Agnieszki i Stanisława Kępki, Renata Sienkiewicz.

Coraz częściej właściciele młodych piesków zdają sobie sprawę, że im wcześniej rozpoczną edukację swojego pupila tym lepiej dla nich i dla ich czworonoga. Niemniej jednak często pokutuje pogląd, że szczenię 12-14 tygodniowe jest jeszcze za młode i za małe by poddawać je rygorom tresury (!!!), jak nazywa się często - o zgrozo - szkoły nauki posłuszeństwa dla psów; że mamy jeszcze czas, gdy piesek ukończy 12 miesięcy poszukamy dla niego odpowiedniej szkoły, że przecież nie należy mu odbierać beztroskiego dzieciństwa, itd...

<< wstecz
© Copyright 2004-2010 RRclub.pl - Wszelkie prawa zastrze¿one stat4u powered by cms.to.pl