Opinie wyrażane na forum są prywatnymi opiniami jego użytkowników i nie reprezentują stanowiska webmasterów, administratorów i moderatorów.

PORTAL RRCLUB.PL
                                   FORUM
                                ALBUM ZDJĘĆ
                             UŻYTKOWNICY
                          FAQ   BBCode
                       STATYSTYKI
                    DOWNLOAD

Forum Rhodesian Ridgeback w Polsce - Oficjalne forum

Szukaj • Grupy • Rejestracja • Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
R=R, czyli Rasowy znaczy Rodowodowy
Autor Wiadomość

Elvis 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-16, 18:26   

Fajnie że powstaje nowa strona o RR. Tylko szkoda że już na wstępie piszecie na niej te swoje bzdury o tym że "pies który nie ma rodowodu nie jest rasowy". RAsy psó mają setki lat i jakoś wcześniej aby je odróżniać nikt nie potrzebował rodowodów. Wiadomo że kupując psa z rodowodem masz większe szanse na to że nie jest on obłożony jakimiś wadami, chociaż nie do końca. Ale pisanie że bez rodowodu nie jest rasowy to jest snobizm

hawanas 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-16, 21:49   

Kupujac psa z rodowodem nie masz zadnej gwaracnji na jego zdrowie.
Elvis moze przydaloby sie troszke poczytac w temacie, zanim sie w nim wypowiesz..
Poczytaj jak tworzyly sie rasy psow. Wujek Google Ci wsakze kilka nawet dobrych artykulow na ten temat jezeli nie masz takowej literatury w domu. Nawet w Wikipedii fajnie jest to opisane:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rasa_psa

Cyt z powyzszego linku:
"Skamieniałości pochodzące z ok. 6500 lat temu (4500 lat p.n.e.) pozwoliły wyodrębnić 5 głównych typów psa z tamtego okresu[4]:

mastify
wilkowate
charty
pointery
psy pasterskie

Według Hansa Räbera pierwsze hodowle psów rasowych prowadzili myśliwi szlacheccy, którzy kładli nacisk na „czystość ras” rozumianą jako umiejętności myśliwskie przekazywane potomstwu, takie jak trzymanie tropu itp. Stare germańskie dokumenty prawne informują o dużej wartości psa w ten sposób hodowanego[3].
"

Gdyby ludzie od zawsze mysleli tak jak niektorzy, promujacy pseudohodowle :kwasny: nie mielibysmy zadnych ras ani rasopodobnych tylko same miksy, ktore albo by sie do czegos nadawly albo i nie :zakrecony:

Tak, rasowy=rodowodowy.
I to nie jest snobizm.
Snobizm to predzej bym nazwala kupowanie psa z pseudo, tansza podrobke zeby wygladal jak rasowy. Cwaniactwo albo tani szpan :dobani: Kosztem samych zwierzat.
Chcesz zaoszczedzic na psim wydatku? ADOPTUJ

http://www.rrpolska.pl/adopcje/

MagdaRR 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-18, 09:45   

Już dawno sie tak nie uśmiałam :rotfl: Przepraszam, normalnie nie śmieję sie z takich rzeczy ale tu nie wytrzymałam.
Elvis proponuję poczytać "krótki" rys historyczny rasy RR i jej "tysięcy" lat istnienia :rotfl: :rotfl:

Dzięki takim snobom sprzed :lol: niecalych 100 lat mamy nasze Rude obok nas :rotfl:

Pomysł powstania strony uważam za super, jak tylko znajdę trochę czasu chętnie Cię wesprę jakimiś fotkami ;)

Pozdrawiam wszystkich - Snobka, posiadająca psy urodzone w dobrych domach po zdrowych rodzicach, z możliwością pozdrowienia rodziny babci i dziadka :rotfl: :serce:

Almika 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-18, 10:34   

:rotfl:
ha ha ha ha ha ha ha
Chyba zmienię sobie podpis w profilu na " Jestem snobem- mam psa z rodowodem" :hyhy:

konica 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-18, 11:24   

Almika napisał/a:
" Jestem snobem- mam psa z rodowodem"

REWELKA!!! :ok:

"Póki nie pokocha się zwierzęcia, część duszy pozostaje w uśpieniu..."

Cudna 
MODERATOR

Wysłany: 2012-07-18, 11:32   

Elvis, jest takie forum dla właścicieli psów 'rasowych bez rodowodu' nie wiem czy jeszcze istnieje ale spróbuj, tam znajdziesz kompanów do tego typu rozmów.

Jestem przerażona tymi teoriami o niby rasowych i wcale nie jest mi do śmiechu, kiedy to się skończy, czy w ogóle się skończy ?

Wolę być snobką niż osobą nonszalancką - delikatnie mówiąc.

ps. i mamy temat na nową stronę 'Po co mojemu psu rodowód' malamuty mają fajny tekst Elvis proszę przeczytaj http://www.klubmalamuta.p...odowod/111.html

konica 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-21, 15:50   

Cudna napisał/a:
malamuty mają fajny tekst
Cała kwintesencja! :super:

Rodowód jest jedynym dowodem na to, że mamy psa rasowego i że pies jest czystej rasy :!:

RASOWY = RODOWODOWY

Tylko, kiedy i czy w ogóle, niektórzy to zrozumieją?? :oczami:

Elvis 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-24, 10:19   

Widzę, że się towarzystwo wzajemnej adoracji się obruszyło. Wchodzę czasami na fora internetowe dotyczące innych ras psów i jeszcze na żadnym nie spotkałem się z taką ignoracją, pychą i kłótniami o jakieś bzdety. Oczywiście dotyczy to tylko grupy użytkowników, którym wydaje się że wszystkie rozumy pozjadali na temat rasy RR. A jestem pewien że większość z nich ma po prostu kilka lat rhodesiana. Natomiast zachowuje się tak jakby hodowała rhodesiany od pokoleń.
Po drugie zauważyłem że jak ktoś się z tą grupką nie zgadza i napisze co myśli jak np. Hannarr to już jest "be". A po to chyba są takie fora aby wymieniać poglądy.
Powtarzam nie jestem żadnym zwolennikiem pseudohodowli!!! Jednak uważam że rasy psów istenieją od wieków i wcześniej nie potrzebowano aby stwierdzić czy dany pies jest rasowy żadnych papierowych rodowodów. Rozumiem że rodowód jednoznacznie potwierdza pochodzenie psa ale czy pies jest rasowy czy nie wynika z posiadania cech przypisanych danej rasie np. we wzorcach FCI. Te właśnie wzorce określają że rhodesiany powinny mieć wysokość w kłębie od 61 do 69 cm. I jak to się ma do większości tych psów hodowanych w Polsce które przekraczają te normy??
Koleżance gratuluję hasła. Niech sobie je na czole wytatuuje. Wtedy już na pewno wszyscy będą wiedzieli że ma psa z rodowodem.

Ra
[Usunięty]

Wysłany: 2012-07-24, 11:18   

Elvis, szkoda że na forum nie ma opcji LUBIE TO !!!!!!!!!!!! ;)

LUBIE TO ! :hurra: , :ok:

Cudna 
MODERATOR

Wysłany: 2012-07-24, 11:42   

Nie będę odnosić się do towarzystwa wzajemnej adoracji, ignorancji i pychy, bo zupełnie nie jesteś świadom tego co piszesz.

Odniosą się jedynie do tego

Elvis napisał/a:
Rozumiem że rodowód jednoznacznie potwierdza pochodzenie psa ale czy pies jest rasowy czy nie wynika z posiadania cech przypisanych danej rasie np. we wzorcach FCI. Te właśnie wzorce określają że rhodesiany powinny mieć wysokość w kłębie od 61 do 69 cm. I jak to się ma do większości tych psów hodowanych w Polsce które przekraczają te normy??

No niestety nie rozumiesz...
Rodowód a wzorzec to zupełnie inne jak Ty to nazywasz 'papierki'.
Mam psa kilka lat, nie jestem hodowcą i nigdy nie będę, natomiast jeszcze przed zakupem swojego rodowodowego psa wiedziałam czym się różni wzorzec od owego papierka potwierdzającego przynalezność do rasy.

A teraz psikus... wiesz, że rodowody/metryki mają psy z białymi skarpetami, 4 wicherkami, krótkimi pregami, baaa nawet te bez pręg, małe, duże oraz te wystawowe czy hodowlane (bo to też różnica).
Powtarzam, wzorzec i wystawy to inna bajka niż rodowód. Wypadałoby o tym wiedzieć.

Rodi 
ADMIN

Wysłany: 2012-07-24, 12:59   

Cudna napisał/a:
No niestety nie rozumiesz...
Rodowód a wzorzec to zupełnie inne jak Ty to nazywasz 'papierki'. ...

To może ja spróbuję, bardzo upraszczając...

Nie tylko na tym forum, ale ogólnie w `świecie kynologicznym` uważa się, że RASOWY=RODOWODOWY

Rodowód to dokument potwierdzający pochodzenie psa i pozwalający ustalić jego przodków wiele pokoleń wtecz. W tym konkretnym przypadku, że przodkowie psa byli Rhodesianami.

W przypadku psa bez `papierów`, nawet takiego idealnego wg. wzorca, nic nie wiadomo o jego rodzicach, dziadkach itp. I tak po takim `idealnym wzorcowo` psie może się urodzić (uroczy skądinąd) np. doberman, czy bokser... Ten pies jest w typie rasy (bo ją, bardziej lub mniej, przypomina), ale niekoniecznie takie będą jego dzieci...

Wydaje mi się, że mylone są pewne pojęcia...
Dla nikogo tutaj (a przynajmniej dla większości) pies `bezpapierowy` nie jest ani gorszy, ani lepszy od psa z rodowodem...

A jeszcze troszkę wcześniej to ludzie latali na golasa po lesie z maczugą w dłoni i spali w jaskiniach ;)

Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle...

konica 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-24, 14:21   

Elvis napisał/a:
Koleżance gratuluję hasła. Niech sobie je na czole wytatuuje. Wtedy już na pewno wszyscy będą wiedzieli że ma psa z rodowodem.
Kolego..., po pierwsze nic sobie tatuować nie będę! :P
Po drugie, to nie jest moje hasło i nie ja je wymyśliłam! :oczami:
Po trzecie, nie obnoszę się wszem i wobec, czy mam psa "z" rodowodem, czy "bez", ponieważ nie odczuwam takiej potrzeby! :lol:

Rodi napisał/a:
Dla nikogo tutaj (a przynajmniej dla większości) pies `bezpapierowy` nie jest ani gorszy, ani lepszy od psa z rodowodem...
Dokładnie :)

Rodi napisał/a:
Wydaje mi się, że mylone są pewne pojęcia...
Mylone i to bardzo... :kwasny:

Miałam psa z rodowodem, ale kupując go wiedziałam, że nigdy nie będzie ani psem wystawowym, ani tym bardziej psem hodowlanym (reproduktorem). Wiedziałam jednak i miałam pewność, że jest to pies rasowy!

Są jednak ludzie, którzy nigdy nie zrozumieją tej subtelnej różnicy i bynajmniej nie chodzi tu o snobizm...

Może warto brać przykład z krajów lepiej rozwiniętych, gdzie już prawie w ogóle nie ma takich instytucji jak schroniska, bo po prostu są już niepotrzebne? Ale Ty Elvis podejrzewam, że nie masz pojęcia, o czym mówię??

Na koniec chciałam dodać, że jako okropna snobka ;) , mam w domu także psy oraz koty nierasowe/mieszańce i zapewniam, że kocham je, tak samo o nie dbam, jak o te z rodowodem! :cool: Tylko, że ja jestem świadoma, jakie zwierzęta mam i absolutnie nie mam z tym żadnych problemów - mówię o tym otwarcie i nazywam rzecz po imieniu! :mrgreen:

konewa 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-24, 17:21   

A ja myślę że ktoś tutaj troluje:))

Elvis 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-25, 11:04   

konica napisał/a:
Kolego..., po pierwsze nic sobie tatuować nie będę!
Po drugie, to nie jest moje hasło i nie ja je wymyśliłam!
Po trzecie, nie obnoszę się wszem i wobec, czy mam psa "z" rodowodem, czy "bez", ponieważ nie odczuwam takiej potrzeby!

Koleżanko "konico" w sprawie tatuażu zdaje mi się że pisałem do koleżanki "Almiki" która pierwsza wyskoczyła z tym hasłem i zrobiła sobie taki podpis. Chyba że czegoś nie wiem i występujesz na tym forum pod dwoma różnymi nickami.
konica napisał/a:
Może warto brać przykład z krajów lepiej rozwiniętych, gdzie już prawie w ogóle nie ma takich instytucji jak schroniska, bo po prostu są już niepotrzebne? Ale Ty Elvis podejrzewam, że nie masz pojęcia, o czym mówię??

Zanim napiszesz komuś taki tekst trochę się zastanów. Nie znasz mnie i skąd możesz wiedzieć o czym mam pojęcie a o czym nie. Źle trafiłaś bo tak się składa że jakiś czas temu prowadziłem schronisko. I mam akurat spore pojęcie jak to wygląda i z czym to się je, szczególnie od strony praktycznej. Nie będę Ci tego opisywał bo nie należało to do najprzjemniejszych wspomnień, chociaż gdy psiaki trafiały do nowych domów radocha była ogromna. W jednym przyznam Ci rację, w jak to piszesz krajach bardziej rozwiniętych nie ma takiej ilości schronisk jak w Polsce (bo wogóle są) ale nie jest to spowodowane wyłącznie tak jak myślisz świadością ludzi. Mieliśmy kontakty z jedną ze szwedzkich gmin i interesowaliśmy się jak oni rozwiązuje problemy z bezdomnymi psami. Czego się dowiedziliśmy? Odpowiedzieli nam że jeśli właściciel psa się nie odnajdzie i nie ma nowego chętnego to pies zostaje uśpiony. Być może to przykre ale tak postępuje się w krajach lepiej rozwiniętych. Ja osobiście jakoś do końca nie mogę się z tym zgodzić.
Więc zanim zaczniesz następnym razem pisać sowje wywody podparte prawdopodobnie wiedzą z interentu to poważnie się zastanów.

Do koleżanki"Rodi"
Nie bardzo wiem co mam Ci odpisać. Ty twierdzisz że ze skrzyżowania psa posiadającego wszystkie cechy rasy RR i suki posiadającej wszstkie cechy rasy RR ale nie posiadających papierowych rodowodów, "może się urodzić (uroczy skądinąd) np. doberman, czy bokser". To tak jakby napisać że ze skrzyżowania dwóch wiewiórek może się urodzić świstak. Ciekawe teorie.

Koleżanki "Rodi" i "Cudna" w temacie rasowy czy rodowodowy same sobie zaprzeczacie. Najpierw piszecie że rasowy=rodowodowy a później piszecie że rodowód to jest co innego niż wzorzec rasy czyli zespół cech określających daną rasę. Z całym szacunkiem ale wydaje mi się że nie bardzo wiecie co piszecie i na siłę staracie się mi udowodnić że nie mam racji. Nie mając przy tym żadnych rozsądnych argumentów. Bo argument że "ogólnie w 'świecie kynologicznym` uważa się, że RASOWY=RODOWODOWY" jest banalny.

O tym jak traktuje się właścicieli psów bez rodowodów (bo co winne zwierzaki) przez symaptyków tego forum radziłbym się wypowiadać we własnym imieniu. Delikatnie określiłbym to tak, część sympatyków tego forum (absolutnie nie wszyscy) traktuje takie psy i ich właścicieli podobnie jak wasze poglądy w przedmiotowej sprawie czyli nie ma rodowodu to nie rasowy. Mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi.

I ostatnie. Nie szczujcie nowych użytkowników. Chodzi mi o uzytkownika"Ra". Ten tekst po jego komentarzu zabrzmiał co najmniej jak "a kto ty jesteś że się mądrujesz".

Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących a pozostałym życzę aby przestali robić z tego forum jakiś "elitarny krąg". Czasy się zmieniły. Rhodesiany przestały być jakąś elitarną i rzadką rasą a szczeniaki nie kosztują po 6 tys. zł jak to było jeszcze kilka lat temu. Teraz prawie każdego stać na zakup takiego psa lub może adoptować i czas skończyć na tym forum z wożenim się jakbyście konie wyścigowe hodowali. Trochę normalności i dystansu.
Jeszcze raz pozdrawiam i życzę udanych urlopów wraz ze swoimi pupilami

konewa 
FORUMOWICZ

Wysłany: 2012-07-25, 11:33   

Elvis ja się z Tobą całkowicie nie zgadzam. Choć może zgodzę się z tym że czasem poziom "zacietrzewienia" na tym forum w pewnych tematach jest dość zabawny.

Ale po co piszesz na tym forum komentarz, który wiadomo że wzbudzi takie a nie inne reakcje? Mój rodezjan jest nierodowodowy, ale na tym forum nie czuję sie z tego powodu w jakikolwiek sposób dyskryminowana. Również to forum uświadomiło mi poziom mojej niewiedzy i zwyczajnej głupoty juz po fakcie zakupu psa z pseudohodowli. To co ludzie robią na tym forum to właśnie uświadamianie takich początkujących tępaków jak ja co to może oznaczać jak bierzesz sobie psa tylko dlatego że chcesz mieć rodka a nie stać cie na wybulenie 2,5 tysia. Bolesna jest dla mnie świadomość że zarobił na mnie pan pseudohodowca który katował swoją sukę miotem co cieczka przez conajmniej pare lat. Ja miałam duże szczęscie bo moja suka jest dobrze ułożona i nie mam z nią większych problemów. Ale moje życie byłoby o wiele przyjemniejsze gdybym wzięła psa z dobrej hodowli bo to oznacza zdrowego, zsocjalizowanego psa i wsparcie hodowcy które bywa bezcenne. I przede wszystkim spokojne sumienie ze nie wsparłam finansowo pseudohodowcy.

ja się nie martwię że z mojej suki urodzi sie bokser bo jest wysterlizowana i nigdy nie miałam zamiaru jej kryć. Ale myślę że dla większości ludzi "rasowość" psa jest bardzo ważna bo gwarantuje pewien zestaw cech za które ja naprzykład kocham moją sunię, i napewno będę miała jeszcze jednego rodka a nie np owczarka niemieckiego. Na całym cywilizowanym świecie dba się o czystość rasy. To tylko u nas chciwość napędza biznes pseudohodowcom a schroniska są przepełnione. Jakby ktoś wydał ten tysiak na psa rasowego myślisz że by go tak szybko wyrzucił w lesie? To taki czysto pragmatyczny argument.

Trzeba ludzi uświadamiać, i pisac sto razy rasowy=rodowodowy. żeby ludzie nie szukali psa na allegro od razu po tym jak zadzwonią do pierwszej lepszej hodowli i okaże sie że muszą dać te 2,5 tys za szczeniaka

A jeśli chodzi o przedstawianie sie na forum to taki jest regulamin tego forum. Wszyscy sie przedstawialismy może chociażby po to żeby ograniczyć trolowanie.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu